Budowa implantu zębowego

Jacek Wielgos
Autor: Jacek Wielgos
31.03.2023

Budowa implantu zębowego to temat, który ma ogromne znaczenie dla powodzenia leczenia implantoprotetycznego. Z jakich części i z jakiego materiału składa się implant? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego wpisu!

Filar

Omawiając taką kwestię jak budowa implantu zęba, trzeba zacząć od filaru, ponieważ to on jest właściwym implantem. Filar to wykonany z tytanu element, który wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki, dzięki czemu przejmuje on funkcje naturalnego korzenia zębowego.
Z wyglądu filar przypomina niewielką śrubkę. Tak jak ona, ma gwintowaną powierzchnię, która umożliwia stabilne wkręcenie go w kość. Po wszczepieniu następuje integracja tego elementu z kością. Jest on przez nią obrastany w procesie, który nosi nazwę osteointegracji – w ten sposób staje się stabilną podstawą do zamocowania odpowiednio dopasowanej rekonstrukcji protetycznej.

Łącznik

Drugi element implantu to łącznik. Może być wykonany z tytanu lub cyrkonu. Umieszcza się go między filarem a koroną protetyczną, czyli trzecim elementem. Łącznik pełni funkcje, na które jasno wskazuje sama jego nazwa – jest połączeniem wszczepionego w kość filaru i uzupełnienia protetycznego. Pełni zatem rolę anatomicznej szyjki zębowej. To właśnie dzięki łącznikowi możliwe jest osadzenie na filarze pracy protetycznej i to on jest odpowiedzialny za nadanie całej konstrukcji optymalnej stabilności i wytrzymałości.

Łącznik to element dostępny w wielu różnych rodzajach. Dzięki temu dużemu wyborowi, lekarz ma możliwość doboru takiego łącznika, który jak najlepiej będzie odpowiadał konkretnemu Pacjentowi. W tym celu bierze pod uwagę takie czynniki jak zakres leczenia (czy obejmuje ono pojedyncze czy też rozległe ubytki zębowe), miejsce założenia implantu i kąt jego nachylenia.

Korona

Korona protetyczna jest elementem zastępujący naturalną koronę zębową. Jest to więc widoczna część zęba, znajdująca się nad linią dziąsła. To uzupełnienie protetyczne – porcelanowe na podbudowie cyrkonowej, pełnoceramiczne lub kompozytowe – odwzorowuje naturalną koronę zęba zarówno pod względem estetyki jak i funkcjonalności.

Z jakiego materiału zbudowany jest implant?

Budowa implantu to nie tylko poszczególne elementy, które się na niego składają, ale także materiał, z którego jest on wykonany. Implanty zębowe z reguły wykonane są z tytanu, pierwiastka łączącego w sobie dwie cechy mające duże znaczenie dla skutecznego leczenia implantologicznego.

Pierwszą z nich jest wyjątkowa wytrzymałość, która sprawia, że wykonany z tytanu implant może znieść bez szkody obciążenia, jakimi są poddawane korzenie zębów, a zatem przede wszystkim te związane z gryzieniem i żuciem pokarmu. Oprócz wytrzymałości na obciążenia mechaniczne pierwiastek ten jest też odporny na korozję niemal w takim stopniu jak platyna.
Drugą istotną cechą tytanu jest jego biozgodność. Tytan to materiał całkowicie biokompatybilny. Organizm nie traktuje więc wykonanego z niego implantu jako ciała obcego. Implanty dzięki temu nie są przez organizm odrzucane. Tytan nie wywołuje reakcji alergicznych ani stanów zapalnych.

Co można zyskać dzięki implantom?

Implanty zębowe jako metoda rekonstrukcji protetycznej wyróżniają się stabilnością. Mankamentem tradycyjnych ruchomych protez jest to, że nie zawsze tkwią niewzruszenie na swoim miejscu – mogą przemieszczać się w jamie ustnej, a w pewnych sytuacjach nawet wypaść (na przykład podczas śmiechu czy kichnięcia), co jest kłopotliwe i obniża komfort ich użytkowania.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku prac protetycznych mocowanych na implantach. Implanty, na stałe wszczepione w kość, są stabilną podstawą, a zamocowana na nich rekonstrukcja nie przemieszcza się i nie wypada. Kolejnym dużym atutem, którym implanty górują nad innymi metodami odbudowy uzębienia, jest przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej. Prace protetyczne wykonane przez stomatologa na implantach pozwalają na naturalne gryzienie i żucie nawet twardych pokarmów, a co więcej, przywracają naturalne obciążenie kości podczas żucia. Ma to duże znaczenie, ponieważ kość pozbawiona obciążenia ulega atrofii, czyli stopniowemu zanikowi. Zastosowanie implantów pozwala zahamować ten proces.

Jak możesz się z nami skontaktować?

Aby dowiedzieć się więcej o implantach zębowych, wstąp do Wielgos Stomatologia. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 695 413 575 lub wypełniając formularz.