Czy po leczeniu kanałowym można palić?
Leczenie kanałowe – inaczej leczenie endodontyczne to nazwa określająca zabiegi wykonywane przy nieodwracalnych zapaleniach miazgi zęba (infekcja miazgi). Stomatolog w takim przypadku usuwa zainfekowaną miazgę, by uzupełnić komorę i kanały zęba wyznaczonym materiałem.
Czy czynne obcowanie z nikotyną ma jakikolwiek wpływ przy leczeniu endodontycznym? Odnośnie negatywnego wpływu papierosów na zdrowie naukowcy nie mają wątpliwości. To między innymi ono jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Zwiększa ryzyko występowania nowotworów, chorób serca czy płuc, a także ingeruje w funkcjonowanie błony śluzowej. Nic więc dziwnego, że tytoń powoduje pogorszenie kondycji jamy ustnej, np. upośledzają proces gojenia się tkanki dziąseł i kości, powodując powstawanie ropni na dziąśle, czy paradontozę i wiele innych chorób. Czy palenie papierosów po leczeniu kanałowym jest dozwolone?
Wpływ palenia na skuteczność leczenia kanałowego
Lekarze zalecają powstrzymać się od palenia papierosów na dobę od leczenia kanałowego, gdyż może to mieć negatywny wpływ na proces gojenia. Zwiększa także ryzyko infekcji, gdyż palenie osłabia zdolność miazgi do ich zwalczania. Po 24 godzinach od zabiegu użytkowanie papierosów nie jest ściśle wzbronione. Trzeba jednak pamiętać, że statystycznie palacze są narażeni w większym stopniu na niepowodzenie leczenia endodontycznego aniżeli osoby, które nie są poddane temu nałogowi. Palenie papierosów po leczeniu kanałowym może jednoznacznie źle wpływać na rekonwalescencję po zabiegu, jednak powstrzymanie się od tej czynności nie jest koniecznością.
Stosowanie używek po leczeniu kanałowym
Stosowanie używek po leczeniu kanałowym nie jest zabronione. Nie oznacza to jednak, że palenie po takim zabiegu jest nieszkodliwe. Palenie papierosów po leczeniu kanałowym może doprowadzić do kolejnych problemów zdrowotnych. Substancje papierosa powodują znacznie większą podatność na rozwinięcie się kolejnych schorzeń, takich jak:
- Zapalenie miazgi – to zwykle efekt nieleczonej choroby próchnicowej, której przyczyną jest m.in. palenie papierosów. Bakterie atakują najgłębiej położone tkanki, wywołując stan chorobowy, co doprowadza także do infekcji miazgi.
- Suchy zębodół – jest to niewytworzenie się skrzepu po usunięciu zęba. Jedną z przyczyn usunięcia skrzepu z zębodołu może być podciśnienie, które powstaje wskutek dostarczania nikotyny do ust.
- Powstawanie ropni – zagłębienie, które wypełnione jest martwymi komórkami, bakteriami i leukocytami. Istnieją czynniki, które zwiększają szansę powstawania ropni. Jest to m.in. palenie tytoniu, a także choroby dziąseł i przyzębia, które również są skutkami nałogowego palenia.
Co natomiast medycyna mówi o spożyciu alkoholu po leczeniu endodontycznym? Trunków z zawartością alkoholu także powinno się wystrzegać i to najlepiej do kilku dni od wykonania zabiegu. Abstynencję trzeba przedłużyć w przypadku konieczności zażywania antybiotyku na czas rekonwalescencji po leczeniu, a także nie mieszać napojów procentowych np. z lekami przeciwbólowymi, jeżeli branie takich zostało zalecone.
Jak dbać o jamę ustną po leczeniu kanałowym?
Po leczeniu kanałowym należy wystrzegać się stosowania używek. Co jednak powinno się robić, by zadbać o zęby po zabiegu? Jednym ze sposobów jest zaopatrzenie się w pastę, która w składzie zawiera fluor i korzystać z niej dwa razy dziennie myjąc zęby rano i wieczorem. Szczoteczka do zębów powinna być wykonana z miękkiego włosia, by była jak najmniejsza możliwość zranienia czy niechcianej ingerencji w wypełnioną miazgę. W kwestii żywienia – nie należy spożywać pokarmów, które mogłyby naruszyć nowo odbudowany ząb. Pomocne będzie tu unikanie twardych lub lepkich produktów tj. orzechy, surowe warzywa, guma do żucia, krówki. Krówek oraz innych produktów zawierających duże ilości cukru nie należy spożywać również z powodu konieczności ograniczenia słodyczy w diecie po leczeniu kanałowym. Warto też, w razie potrzeby, sięgnąć po nić dentystyczną, by pozbyć się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. W przypadku, gdy ząb zabezpieczony został specjalnym opatrunkiem najlepiej powstrzymać się od gryzienia i przeżuwania po stronie leczonego zęba. Jeżeli odstąpienie od palenia po leczeniu kanałowym jest dla kogoś trudne, warto zaopatrzyć się chociażby w plastry nikotynowe, przynajmniej na jeden dzień po dokonanym zabiegu.
Jeżeli po leczeniu wystąpi obrzęk, zaleca się udanie się do specjalisty. Warto także uczęszczać na wizyty kontrolne, by mieć pewność, że stan uzębienia się nie pogarsza. Gabinet stomatologiczny Jacek Wielgos posiada pakiet usług, który jest w stanie bez problemu zająć się szeroką gamą problemów stomatologicznych – w tym endodontycznych. Jeżeli czujesz potrzebę udania się do stomatologa na kontrolę lub leczenie kanałowe, zamów wizytę u profesjonalisty – Zapraszamy do gabinetu stomatologicznego Jacek Wielgos.