Diagnostyka

Diagnostyka to dział medycyny zajmujący się metodami stosowanymi w celu rozpoznania dolegliwości Pacjenta. Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnymi technologiami, które umożliwiają przeprowadzanie precyzyjnej i kompleksowej diagnostyki.

Dlaczego diagnostyka jest taka ważna w stomatologii?

Dokładna diagnostyka stanowi podstawę skutecznego leczenia. Jedynie znalezienie źródła problemu umożliwia opracowanie skutecznej terapii. Całościowa analiza stanu zdrowia jamy ustnej jest kluczem do stworzenia planu kompleksowego leczenia.

Diagnostyka stomatologiczna umożliwia wczesne wykrywanie zmian próchnicowych i stanów zapalnych. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ wykrycie nieprawidłowości we wczesnym stadium ich rozwoju pozwala wyleczyć je bez konieczności uciekania się do inwazyjnych zabiegów.

Z punktu widzenia Pacjenta istotne jest, aby gabinet stomatologiczny dysponował  własnym sprzętem diagnostycznym. Dzięki temu potrzebne badania można wykonać na miejscu, a Pacjent oszczędza czas, który w przeciwnym wypadku musiałby spędzić, jeżdżąc na badania do innych placówek.

A jakie badania diagnostyczne przeprowadzamy we Wielgos Stomatologia?

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

  Dowiedz się więcej o akcji „Promocja Zdrowia Jamy Ustnej” w naszym gabinecie

  RTG punktowe

  Punktowe RTG stanowi jedno z najbardziej podstawowych badań diagnostycznych w stomatologii. Uzyskuje się dzięki niemu wysoce precyzyjne zdjęcia dokładnie pokazujące lekarzowi budowę i stan zęba oraz otaczających go tkanek kostnych. Pozwala zobaczyć ubytki próchnicowe, których nie wykryje standardowa kontrola, podobnie jak mikropęknięcia i nawet najdrobniejsze uszkodzenia szkliwa.

  Szczególnie przydatne bywa w endodoncji, ponieważ pokazuje nawet dobrze ukryte kanały zębowe, dzięki czemu można dokładnie zaplanować całą procedurę leczenia kanałowego i przeprowadzić ją z większą skutecznością. Jest też często wykonywane przed ekstrakcją zęba, ponieważ można dzięki niemu lepiej przewidzieć powikłania, a co za tym idzie, zapobiec im.

  RTG panoramiczne

  To zdjęcie całego uzębienia oraz zatok szczękowych, stawów skroniowych i kości szczęki i żuchwy. To nieoceniona pomoc w planowaniu kompleksowego leczenia. Nie ma wprawdzie tej samej precyzji co RTG punktowe, ma jednak inną zaletę – obejmuje obszar całej jamy ustnej, co umożliwia lekarzowi-dentyście całościową ocenę jej stanu zdrowia. Może on też poznać indywidualne uwarunkowania anatomiczne Pacjenta, co ma duże znaczenie dla przewidzenia skutków leczenia i optymalnego zaplanowania terapii.

  RTG panoramiczne wykonane podczas pierwszej wizyty wystarczy stomatologowi do oceny stanu uzębienia i kości Pacjenta, pozwala też wykryć ogniska zapalne i choroby przyzębia. Na podstawie uzyskanego zdjęcia lekarz opracowuje szczegółowy plan leczenia.

  Tomografia komputerowa

  To jedno z najbardziej uniwersalnych badań diagnostycznych – znajduje zastosowanie w wielu gałęziach medycyny. A w stomatologii? Tu również tomografia jest nieoceniona. Dzięki temu badaniu uzyskuje się trójwymiarowy obraz twarzoczaszki i struktur, które z nią sąsiadują.

  Dobry stomatolog potrafi na tej podstawie ocenić stan kośćca Pacjenta, co ma duże znaczenie przy niektórych zabiegach, na przykład w pewnych przypadkach usuwania zatrzymanych ósemek. Tomografia komputerowa znajduje też zastosowanie w leczeniu implantologicznym, gdzie stan tkanek kostnych Pacjenta jest szczególnie istotnym czynnikiem mającym wpływ na powodzenie terapii.

  Skaner wewnątrzustny

  To urządzenie, wykorzystywane w leczeniu protetycznym, pozwala pobrać wycisk zębów – co jest bardziej komfortową alternatywą dla tradycyjnych metod. Skaner pozwala uzyskać dokładniejszy obraz uzębienia Pacjenta, dzięki czemu również przygotowywana odbudowa protetyczna może być bardziej precyzyjna i znacznie lepiej dopasowana do anatomii Pacjenta, jego potrzeb i oczekiwań. Zastosowanie skanera pozwala również skrócić czas trwania całej procedury, Pacjent szybciej więc może odzyskać funkcjonalność jamy ustnej i estetykę uśmiechu.

  Umów się na wizytę!

  Precyzyjna diagnostyka jest kluczem do zaplanowania skutecznej terapii. Możesz przekonać się o tym we Wielgos Stomatologia. Na wizytę możesz się umówić, wypełniając formularz albo dzwoniąc pod numer telefonu +48 695 413 575