Korony porcelanowe

Jacek Wielgos
Autor: Jacek Wielgos
26.01.2023

Korona protetyczna wykonana z porcelany służy odbudowie pojedynczych ubytków w uzębieniu. Dzięki niej można skutecznie przywrócić Pacjentowi estetyczny wygląd uśmiechu. Korony porcelanowe można osadzić różnymi sposobami, które różnią się poszczególnymi właściwościami. W dalszej części przedstawimy najważniejsze fakty i korzyści płynące z zastosowania koron porcelanowych.

Czym jest korona protetyczna?

Korona protetyczna jest specjalną odbudową zastępującą naturalną koronę zęba, która została uszkodzona lub utracona np. w wyniku działania próchnicy lub nieszczęśliwego wypadku. Uzupełnienie wykonuje się z różnych materiałów, jednakże ze względu na nieprzeciętną wytrzymałość oraz estetykę najlepsze są egzemplarze porcelanowe, wykorzystywane do odbudowy braków w przedniej oraz bocznej części jamy ustnej.

Dlaczego korony porcelanowe są najkorzystniejsze?

Zalety koron porcelanowych są zasługą użytego do ich wykonania materiału. Jest to ceramika dentystyczna, która cechuje się wyjątkową wytrzymałością. Dzięki niej korony porcelanowe sprawują się równie dobrze przy odbudowie ubytków w przedniej części łuku zębowego, jak i bocznej, gdzie uzębienie jest narażone na wyjątkowe przeciążenia.

Porcelana (ceramika) dentystyczna bardzo dobrze naśladuje tkanki zębów pod każdym względem. Jest to szczególnie widoczne przy kolorze rekonstrukcji, który cechuje się precyzyjnym dopasowaniem do pozostałych zębów stałych. Ważna jest także zdolność ceramiki do odbijania światła, zapewniająca rekonstrukcji naturalny wygląd.

Jak mocuje się korony porcelanowe?

Korona porcelanowa może zostać osadzona na oszlifowanych zębach stałych, sąsiadujących z ubytkiem. Rozwiązanie to jednak nie jest rekomendowane, gdyż wymaga nieodwracalnej ingerencji w tkanki zdrowego uzębienia. Warto dodać, że z rozwiązania można skorzystać tylko w przypadku posiadania zdrowych zębów.

W wielu przypadkach ubytek w koronie zęba leczonego kanałowo jest na tyle duży, że zastosowanie wypełnień byłoby nieskuteczne. Wówczas w jego korzeniach umieszcza się specjalny wkład koronowo-korzeniowy, który służy jako podstawa do zamocowania rekonstrukcji.

Najlepszą metodę mocowania korony porcelanowej jest wszczepienie implantu. Zastąpi on naturalne korzenie zębów oraz pozwoli na stabilne osadzenie rekonstrukcji. Implanty integrują się z otaczającymi tkankami kostnymi, dzięki czemu zapewniają im również dobre obciążenie oraz hamują powolny zanik.

Korona porcelanowa – zalety

Zalety konsultacji

Jak możesz się z nami skontaktować?

Korona porcelanowa to znakomity sposób odbudowy pojedynczego ubytku w uzębieniu. Ich zastosowanie skutecznie przywraca uśmiechowi Pacjenta dawną funkcjonalność oraz estetykę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z Wielgos Stomatologia! Przedstawimy najważniejsze informacje i ustalimy termin dogodnej konsultacji z ekspertem, który zajmie się leczeniem. Możesz nawiązać kontakt, dzwoniąc pod numer +48 695 413 575 lub wypełniając formularz.