Łącznik implantu zęba – co to jest?

Jacek Wielgos
Autor: Jacek Wielgos
10.05.2023

Implant zęba składa się z kilku elementów, a najważniejszym z nich jest łącznik. Dzięki niemu można stabilnie przymocować koronę protetyczną w jamie ustnej Pacjenta. Co należy wiedzieć o łączniku w implancie zębowym? W dalszej części opiszemy wszystkie najważniejsze szczegóły.

Budowa implantu

Najpierw należy omówić kwestię budowy implantu, który składa się z 3 elementów. Pierwszy z nich jest umieszczany tkankach kostnych szczęki lub żuchwy, zastępując utracone korzenie zębów. Drugim z nich jest właśnie łącznik, pozwalający zamocować odpowiednią rekonstrukcję protetyczną: koroną, mostem lub protezą. Trzeci element stanowi właśnie uzupełnienie, które imituje widoczną część zęba.

Łącznik

Łącznik implantu wykonuje się najczęściej z tytanu, lecz czasami zdarzają się egzemplarze stworzone z mieszanki tytanu i tlenku cyrkonu. Łącznik przytwierdza się do elementu umieszczonego w tkankach kostnych za pomocą specjalnej śruby. Następnie ekspert określa kąt nachylenia rekonstrukcji protetycznej, aby była zgodna z warunkami zgryzowymi Pacjenta.

Łączniki implantologiczne są stosowane zależnie od sytuacji i wymagań co do wspomnianego kąta nachylenia. Z tego powodu wyróżniamy:

Zalety implantów zębowych

Stabilność – implanty zębów zachowują się tak jak korzenie naturalnych zębów, toteż umożliwiają bardzo stabilne osadzenie rekonstrukcji protetycznych;

hamowanie zaniku tkanek kostnych – implanty dają kośćcowi szczęki lub żuchwy dobre obciążenie, dlatego powstrzymują jego stopniowy zanik;

biozgodność – użyty do produkcji implantów tytan lub tlenek cyrkonu są neutralne dla organizmu, dlatego nie wywołują żadnych reakcji obronnych organizmu;

wysokie prawdopodobieństwo sukcesu – powodzenie implantacji sięga nawet 98%, a szansa powikłań po zabiegu jest bardzo mała.

Umów się na wizytę!

Implanty zębowe są obecnie najskuteczniejszym sposobem odbudowy utraconego uzębienia. Zapewniają Pacjentowi mnóstwo korzyści, które umożliwiają pełne przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej. Jeśli chcesz umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer +48 695 413 575 lub wypełnij formularz. Na pewno wybierzemy zadowalający termin konsultacji.