Przygotowanie do zabiegu implantologicznego — jakie badania są konieczne?

Avatar
Autor: Marketize Adm
15.11.2023

Implanty zębowe znacząco ułatwiają życie pacjentom, którzy borykają się z brakami w uzębieniu. Zanim jednak zostaną one wszczepione, niezbędne jest wykonanie szeregu badań. Podstawą jest oczywiście wywiad lekarski, ale konieczne są również badania radiologiczne, laboratoryjne oraz stomatologiczne. Dzięki ich przeprowadzeniu zabieg będzie mógł być wykonany prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie. Jakie jeszcze badania są niezbędne, zanim zostaną wszczepione implanty zębów.

Na czym polega zabieg implantologiczny?

Zabieg wszczepienia implantu zęba w gabinecie stomatologicznym wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog nacina dziąsła, delikatnie je rozsuwa i nawierca otwory, do których następnie wprowadza się implanty stomatologiczne. W ostatnim etapie zakładane są szwy w jamie ustnej pacjenta. W przypadku zabiegu wszczepienia implantu wykorzystuje się jeszcze specjalny mikroskop. Dzięki temu lekarz może w precyzyjny sposób umieścić w przygotowanym miejscu implant zębowy.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Na samym początku przeprowadzany jest wywiad lekarski z pacjentem, u którego mają być wszczepione implanty zębowe. Należy wtedy opowiedzieć o wszystkich przebytych chorobach. Zwraca się uwagę także na cukrzycę oraz problemy z krzepliwością krwi. Absolutną podstawą przed wszczepieniem sztucznych zębów jest wykonanie zabiegu radiologicznego. Najczęściej wykonuje się tomografię komputerową, która pozwala ocenić stan uzębienia, gęstość i stan kości szczęki, lokalizację otworów bródkowych, a także wysokość wyrostka zębodołowego. Wszystkie te informacje pozwalają podjąć odpowiednią decyzję co do wyboru odpowiednich parametrów i rodzaju implantów.

Wszczepienia implantów zębowych nie może się odbyć także bez przeprowadzenia badania stomatologicznego. Podczas niego lekarz sprawdza stan uzębienia i ułożenie zębów. Stomatolog może wtedy wykryć także różnego rodzaju schorzenia i choroby, jak próchnicę, czy choroby przyzębia, a także obecność ubytków i kamienia nazębnego.

Czy wszczepienie implantów zębowych to skomplikowany zabieg?

Wszczepienie implantów w miejsce brakujących zębów jest zabiegiem stosunkowo skomplikowanym. Od lekarza wymagana jest duża dokładność, precyzja i zręczność. Brak odpowiednich kompetencji do wykonania zabiegu implantacji mógłby sprawić duże komplikacje. W naszym gabinecie stomatologicznym pracują dentyści z wieloletnim doświadczeniem, którzy dbają nie tylko o dobre przeprowadzenie zabiegu, ale także jak najwyższy komfort pacjenta. Istotne jest także to, że po przeprowadzonym zabiegu, pacjent otrzymuje wskazówki jak dbać o higienę jamy ustnej, aby proces gojenia był jak najkrótszy.