KORONY I MOSTY

Braki zębowe są sporym problemem, nie tylko estetycznym, ale też funkcjonalnym. Na szczęście można je uzupełnić dzięki koronom i mostom protetycznym.

Korony protetyczne

Korona jest uzupełnieniem protetycznym precyzyjnie odtwarzającym anatomiczny kształt widocznej części zęba, zarówno pod względem struktury jak i koloru. Nasadza się ją na uszkodzony ząb lub na implant. Pełni funkcje wzmacniające i estetyczne. Można z jej pomocą nadać odbudowanemu zębowi odpowiedni kształt i kolor.

Korony protetyczne są stosowane w stomatologii w przypadku zębów złamanych w wyniku urazu, zniszczonych chorobowo, leczonych kanałowo oraz takich z dużymi ubytkami – dziurami i ukruszeniami. Korona może zastąpić dużych rozmiarów wypełnienie. Może być też zakładana z powodów ściśle estetycznych, na przykład dla ukrycia przebarwień.

Korona wzmacnia ząb, chroni go przed czynnikami zewnętrznymi i kolejnymi uszkodzeniami, pozwalając mu na lata zachować funkcjonalność.

Mosty protetyczne

Most protetyczny służy do uzupełnienia luki zębowej. Pozwala na uzupełnienie nie tylko braku pojedynczego zęba, ale także kilku sąsiadujących ze sobą luk w łuku zębowym. Most, podobnie jak korona, jest protetycznym uzupełnieniem stałym, czyli bez możliwości wyjmowania go.

Most protetyczny składa się z dwóch elementów, których nazwy przywodzą na myśl prawdziwy most, mianowicie z przęsła i filarów. Przęsło to połączone korony zębowe wstawiane w miejsce brakujących zębów. Filary natomiast to te korony zębowe, pomiędzy którymi znajduje się luka zębowa. Stanowią one oparcie dla przęsła. Jako filary można wykorzystać naturalne zęby Pacjenta – wówczas trzeba je oszlifować – lub korony zamocowane na implantach wszczepionych w miejsce korzeni.

Most jest rozwiązaniem zapewniającym stabilność i komfort – jest to uzupełnienie protetyczne, które na pewno nie przemieści się, ani nie wypadnie. Dobrze imituje naturalne zęby. Może posłużyć jako uzupełnienie nawet trzech sąsiadujących ze sobą zębów. To też trwałe rozwiązanie, mogące dobrze spełniać swoje funkcje nawet przez kilkanaście lat.


Jak zakłada się korony i mosty?

Podstawą jest szczegółowa diagnostyka. Dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych do jej  dokonania badań można wybrać optymalne rozwiązanie i zaprojektować drobiazgowy plan leczenia, który następnie przedstawia się do akceptacji Pacjentowi.

Korony i mosty powinny być zakładane na zęby wyleczone i dobrze trzymające się w zębodole. Dlatego zęby dotknięte próchnicą trzeba najpierw zaleczyć. Filarem może być również ząb martwy, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu. Nie zaleca się natomiast mocowania koron i mostów na zębach osłabionych, chyba że rekonstrukcja zostanie wsparta wkładem koronowo-korzeniowym.

Jeśli do zamocowania korony bądź mostu potrzebne będzie wszczepienie implantów, cały proces potrwa oczywiście dłużej i zostanie rozbity na więcej wizyt. W przypadku, gdy filarami będą zęby naturalne, muszą one zostać oszlifowane. Ściany korony protetycznej mają około półtora milimetra grubości, dlatego wymiary zęba muszą zostać odpowiednio zmniejszone, by zrobić dla niej miejsce (ząb wraz z koroną powinien odpowiednio wypełnić przestrzeń między innymi przylegającymi do niego zębami).

Po oszlifowaniu zęba pobiera się wycisk protetyczny obejmujący zęby przyległe i przeciwstawne. Na jego podstawie w laboratorium protetycznym wykonuje się spersonalizowane uzupełnienie.

Rodzaje koron i mostów protetycznych

W naszym gabinecie oferujemy kilka różnych rodzajów koron i mostów. Czym się one charakteryzują?

Korony i mosty porcelanowe na podbudowie metalowej

W tym uzupełnieniu protetycznym wysokiej jakości porcelana otacza zbudowane z metalu wnętrze. Zastosowanie metalu zapewnia wytrzymałość, odbija się jednak na estetyce odbudowy – w okolicy przydziąsłowej może występować charakterystyczne zasinienie. Dlatego ten rodzaj odbudowy protetycznej odradza się stosować w przypadku zębów przednich. Ten typ koron i mostów protetycznych cieszy się jednak stale sporą popularnością ze względu na niższą cenę.

Korony i mosty pełnoceramiczne

Korony i mosty wykonane w pełni z napalanej warstwowo porcelany charakteryzują się lepszą estetyką. Dobrze imitują naturalne piękno zębów. Nawet współczynnik załamania światła jest niemal identyczny z tym, jaki ma naturalne szkliwo. Z tych powodów korony i mosty pełnoceramiczne znakomicie sprawdzają się w odbudowie nawet zębów przednich, znajdujących się najbardziej na widoku.

Korony i mosty cyrkonowe

W tym rozwiązaniu porcelana napalana jest na podbudowie wykonanej z tlenku cyrkonu. Zapewnia to znakomitą wytrzymałość oraz estetykę. Takie korony i mosty są doskonale dopasowane kolorystycznie do naturalnych tkanek zęba. Nie występuje efekt zasinienia w okolicy przydziąsłowej, a światło załamuje się na powierzchni protetycznego uzupełnienia tak jak na naturalnym zębie.

Co więcej, cyrkon nie wywołuje reakcji alergicznych i jest materiałem biokompatybilnym, co oznacza, że organizm nie traktuje go jako ciała obcego i nie odrzuca go. To umożliwia odtworzenie zębów w sposób bardziej naturalny niż przy zastosowaniu innych metod.

Umów się na wizytę!

Masz luki zębowe? Marzysz o odzyskaniu pięknego, kompletnego uśmiechu? To da się zrobić! Odpowiednio dobrane korony i mosty pozwolą przywrócić funkcjonalność i estetykę uzębienia. Umów się na wizytę we Wielgos Stomatologia – możesz to zrobić wypełniając formularz albo dzwoniąc pod numer +48 695 413 575

Najczęściej zadawane pytania o korony i mosty zębowe
Czy drobiny jedzenia mogą przeniknąć pod koronę lub most protetyczny?
+
Korony i mosty protetyczne osadza się na wszczepionych implantach lub cemencie dentystycznym, toteż nie ma ryzyka przenikania resztek jedzenia pod uzupełnienie.
Czy mogą pojawić się przeciwwskazania do założenia koron lub mostów protetycznych?
+
Najważniejszym przeciwwskazaniem są choroby przyzębia, przez które uzupełnienie nie mogłoby nabrać docelowej stabilności. Ważne utrudnienie stanowi też niewystarczająca ilość tkanek kostnych szczęki lub żuchwy. Problemy te jednak można rozwiązać, przeprowadzając odpowiednie zabiegi.
Czy mocowanie koron lub mostów protetycznych jest bolesne?
+
W trakcie zakładania koron oraz mostów protetycznych używane są nowoczesne znieczulenia miejscowe, które dostarczają do gabinetu szanowani producenci stomatologiczni. Dlatego też zabieg wyróżnia się pełną bezbolesnością.
Korony i mosty
Korona porcelanowa
od 1 250 zł
Korona porcelanowo – metalowa na implancie
3 000 zł
Most na włóknie szklanym 1 pkt
700 zł
Pojedyncze lub kilkukrotne braki zębowe można obecnie łatwo odbudować przy pomocy koron oraz mostów protetycznych. Mocuje się je na pozostałym uzębieniu stałym dzięki zastosowaniu niezwykle trwałego cementu dentystycznego, zapewniającego świetną szczelność pustym przestrzeniom pomiędzy rekonstrukcją a resztą tkanek naturalnego zęba. Korony i mosty wytwarza się z wysokiej jakości materiałów (metalu licowanego porcelaną, porcelany czy połączenia ceramiki i cyrkonu), dzięki czemu odznaczają się wyśmienitą estetyką.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

    Dowiedz się więcej o akcji „Promocja Zdrowia Jamy Ustnej” w naszym gabinecie