PROFILAKTYKA
Stomatologia zajmuje się nie tylko leczeniem zębów, ale też zapobieganiem ich chorobom. To oczywiste, że najlepszym sposobem na choroby zębów jest nie dopuszczenie do tego, by się w ogóle rozwinęły. To właśnie zadanie profilaktyki stomatologicznej.
Czym zajmuje się profilaktyka stomatologiczna?
Profilaktyka jest dziedziną stomatologii, która koncentruje się na zapobieganiu najczęściej występującym chorobom w jamie ustnej, czyli próchnicy i paradontozie. Polega na stosowaniu różnych metod – w warunkach domowych i gabinetowych – w celu usunięcia kamienia nazębnego (w którym namnażają się groźne dla zdrowia zębów bakterie) i zapobieganiu jego nawrotom.
Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?
Most protetyczny służy do uzupełnienia luki zębowej. Pozwala na uzupełnienie nie tylko braku pojedynczego zęba, ale także kilku sąsiadujących ze sobą luk w łuku zębowym. Most, podobnie jak korona, jest protetycznym uzupełnieniem stałym, czyli bez możliwości wyjmowania go.
Most protetyczny składa się z dwóch elementów, których nazwy przywodzą na myśl prawdziwy most, mianowicie z przęsła i filarów. Przęsło to połączone korony zębowe wstawiane w miejsce brakujących zębów. Filary natomiast to te korony zębowe, pomiędzy którymi znajduje się luka zębowa. Stanowią one oparcie dla przęsła. Jako filary można wykorzystać naturalne zęby Pacjenta – wówczas trzeba je oszlifować – lub korony zamocowane na implantach wszczepionych w miejsce korzeni.
Kamień nazębny to twardy osad pokrywający powierzchnię zębów. Skąd się bierze? Po każdym posiłku na zębach nawarstwia się płytka bakteryjna. Jeżeli nie zostanie odpowiednio szybko usunięta poprzez umycie zębów, to już w ciągu kilkunastu godzin ulega mineralizacji, zmieniając się właśnie w kamień nazębny.
A dlaczego kamień jest problemem? Otóż są w nim obecne drobnoustroje, które – jeśli dostarczy się im odpowiedniego “paliwa” w postaci cukrów – wydzielają kwasy osłabiające i uszkadzające szkliwo. Tworzy się w ten sposób środowisko sprzyjające rozwojowi próchnicy. Atakuje ona coraz głębsze tkanki zęba, a kiedy dociera do miazgi, wywiązuje się stan zapalny.
A zatem kamień nazębny jest źródłem problemów z próchnicą i wszelkich jej przykrych konsekwencji – bólu, osłabienia tkanek zęba, a w ostateczności nawet jego utraty.
Ale kamień odpowiada nie tylko za próchnicę. Nie tylko na zębach się on osadza, lecz jego złogi zalegają także na dziąsłach, a nawet poniżej ich linii, w tak zwanych kieszonkach dziąsłowych. W tych miejscach również wywołuje stany zapalne, a jeśli w porę nie podejmie się odpowiednich kroków, prowadzi do rozwoju chorób przyzębia, w tym do ich skrajnej formy. Mowa oczywiście o paradontozie – jednej z najczęstszych przyczyn utraty zębów. Objawia się ona krwawieniem lub opuchlizną dziąseł, ich obniżaniem, a w zaawansowanych przypadkach rozchwianiem i ostatecznie wypadaniem zębów. Odpowiednia profilaktyka pozwala właśnie zapobiegać takim problemom.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
Profilaktyka domowa i gabinetowa
O profilaktykę stomatologiczną należy dbać zarówno w domu we własnym zakresie, jak i fachowo – w gabinecie stomatologicznym. Profilaktyka domowa, czyli działania samodzielnie realizowane przez Pacjenta, to przede wszystkim regularne mycie zębów. Należy je szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej robić to po każdym większym posiłku. Zęby powinno się szczotkować nie krócej niż przez dwie minuty, ruchem wymiatającym. Oprócz tego warto stosować płukanki do ust, a żeby lepiej oczyścić trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, również nić dentystyczną i irygator.
Problem jednak w tym, że domowa profilaktyka nie ze wszystkim sobie poradzi. Pozwala usunąć płytkę nazębną i resztki jedzenia, ale już kamienia nazębnego nie da się usunąć samodzielnie w domowych warunkach. Tu potrzebne są profesjonalne zabiegi higienizacyjne wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Gabinetowa higienizacja przebiega bezboleśnie, ponieważ składają się na nią zabiegi mało inwazyjne, o minimalnej ingerencji w tkanki zębów. Przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń wszystko odbywa się komfortowo, a jednocześnie skutecznie.
Jakie specjalistyczne zabiegi wchodzą w pakiet gabinetowej higienizacji?
Skaling
Ten zabieg polega na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą skalera. Jest to urządzenie emitujące ultradźwięki, które rozbija kamień, nie naruszając przy tym szkliwa.
Skaling przeprowadzany jest zarówno naddziąsłowo jak i poddziąsłowo. Skaling naddziąsłowy polega na tym, że końcówkę skalera przemieszcza się po powierzchni zębów, co powoduje odrywanie się zmineralizowanego osadu. Skaling poddziąsłowy jest bardziej skomplikowany, ponieważ polega na usuwaniu kamienia znajdującego się poniżej linii dziąseł. Tutaj również używa się ultradźwięków, ale oprócz tego wykorzystuje się też kirety. To specjalistyczny sprzęt stomatologiczny, dzięki któremu można usunąć złogi kamienia z kieszonek dziąsłowych.
Piaskowanie
Na tym etapie higienizacji po powierzchni zębów przemieszczana jest dysza, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień wody, powietrza i piasku stomatologicznego. Czym jest piasek stomatologiczny? To drobiny czyszczące – mieszanina substancji na tyle twardych, by zlikwidować osad nazębny, ale jednocześnie również na tyle delikatnych, aby nie uszkodzić przy tym szkliwa. Najczęściej zawiera on cząsteczki wodorowęglanu sodu, czyli sody oczyszczonej. Piaskowanie usuwając osad, jednocześnie usuwa też drobne przebarwienia, tym samym poprawiając estetykę zębów.
Polerowanie
Polerowanie to zabieg przypominający szczotkowanie, ale z zastosowaniem specjalnych past polerskich. Usuwa resztki nalotów, które mogły pozostać po skalingu i piaskowaniu. Wypolerowanie powierzchni zębów czyni ją gładką i pozbawioną zagłębień i bruzd, w których mogłyby się odkładać osady i zabrudzenia. Możliwości powstawania próchnicy zostają więc ograniczone i zęby mogą dłużej pozostać zdrowe.
Fluoryzacja
Ten zabieg pozwala zabezpieczyć zęby i ochronić je przed rozwojem próchnicy i nadwrażliwością szyjek zębowych. Na powierzchnię zębów nakłada się środek zawierający fluor. Dlaczego właśnie fluor? To pierwiastek wzmacniający szkliwo – wspomaga jego remineralizację (odbudowę w miejscach drobnych ubytków) i uodparnia na działanie bakterii i kwasów. Tworzy na zębach swoistą barierę, która utrudnia przywieranie osadu i hamuje rozwój próchnicotwórczych bakterii, sprawia więc, że zęby dłużej mogą być wolne od kamienia nazębnego i próchnicy.
Umów się na wizytę!
Regularna higienizacja jest podstawą zdrowych zębów. Zaleca się, aby odbywać wizytę higienizacyjną w gabinecie stomatologicznym raz na pół roku (a palacze powinni robić to nawet częściej). Możesz umówić się na wizytę – wypełniając formularz albo dzwoniąc pod numer +48 789 719 259
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!