STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Zdrowie zębów jest u małych Pacjentów równie ważne jak u dorosłych. To, że zęby dziecka to “mleczaki”, nie jest żadnym powodem, by nie dbać o nie równie troskliwie, jak o stałe uzębienie. W utrzymaniu zębów dziecka w dobrym zdrowiu pomaga stomatologia dziecięca.

Stomatologia dziecięca – co warto wiedzieć

Sporą część Pacjentów wymagających leczenia dentystycznego stanowią dzieci. Ich leczeniem zajmuje się dziedzina stomatologii zwana pedodoncją, ale nazywa się ją też po prostu stomatologią dziecięcą.

Ale skąd w ogóle potrzeba stworzenia dla małych Pacjentów odrębnej gałęzi stomatologii? Czy dzieci nie leczy się tak samo jak dorosłych? Otóż nie – gdy chodzi o stomatologię, istnieje wyraźna różnica między dziećmi a dorosłymi. Budowa anatomiczna jamy ustnej jest u dzieci i młodzieży odmienna niż u dorosłych, ponieważ struktury kostne szczęki wciąż się rozwijają. Rozwój ten kończy się dopiero po osiągnięciu przez Pacjenta dojrzałości.

Co stanowi główny przedmiot stomatologii dziecięcej? Zajmuje się ona przede wszystkim leczeniem i profilaktyką zębów mlecznych, a także dysfunkcjami występującymi w okresie ząbkowania. Pedodoncja ma też za cel edukację małych Pacjentów. Chodzi o to, by już u podstaw wpoić im wiedzę o tym, jak ważne jest dbanie o zęby, i wykształcić w nich odpowiednie nawyki. Nie można przeceniać znaczenia profilaktyki już w tak wczesnym wieku, ponieważ rzutuje ona na zdrowie zębów w przyszłości, również już w wieku dorosłym.

Wizyta adaptacyjna – na czym polega?

Prędzej czy później dziecko będzie musiało trafić do dentysty. Uniknięcie tej konieczności jest trudne. Najprawdopodobniej wystąpią jakieś problemy, które będą wymagały leczenia stomatologicznego. Jednak wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że błędem jest czekanie z wizytą w gabinecie do momentu pojawienia się tych problemów. Niestety wciąż wiele osób przychodzi z dzieckiem do dentysty dopiero wtedy, gdy bolą je zęby.

A dlaczego to błąd? Ponieważ pierwsza wizyta u dentysty może później u dziecka wywoływać negatywne skojarzenia – będzie przywodzić na myśl ból zębów, jakiego wtedy doświadczało, i stres związany z nagłą koniecznością odwiedzenia obcego dla siebie miejsca. A ponieważ pierwsze doświadczenia najmocniej tkwią w psychice, taka pierwsza wizyta może kłaść się cieniem na przyszłym życiu dziecka. Przykre wspomnienia mogą sprawić, że dziecko w późniejszym życiu będzie omijać dentystę szerokim łukiem, nawet jeśli zęby będą wymagać leczenia. W skrajnych przypadkach może nawet wykształcić się dentofobia, czyli paniczny lęk przed dentystą. Oczywiście skutki dla zębów mogą być katastrofalne.

Co można zrobić, żeby uniknąć takich problemów? Otóż należy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym, zanim pojawią się problemy z zębami i związany z tym ból. Chodzi o to, żeby oswoić dziecko z gabinetem, tak by w przyszłości nie budził on u niego niemiłych skojarzeń i by nie obawiało się ono odwiedzać dentysty.

Temu celowi służy wizyta adaptacyjna. Nie przeprowadza się podczas niej zabiegów. Lekarz zapoznaje dziecko z gabinetem, opowiada, co się w nim robi, prezentuje narzędzia używane w swojej pracy i wyjaśnia ich przeznaczenie. Dziecko poznaje kulisy pracy dentysty i dowiaduje o tym, że właśnie w gabinecie znajdzie pomoc w razie problemów z zębami. Wszystko odbywa się w bezstresowej atmosferze, która przekłada się później na nastawienie dziecka wobec leczenia dentystycznego.

Lekarz opowiada też dziecku o tym, dlaczego profilaktyka jest taka istotna i instruuje je, w jaki sposób powinno się dbać o higienę jamy ustnej. Budowanie takiej postawy u Pacjenta już od pierwszego kontaktu z dentystą ma duże znaczenie dla przyszłego zdrowia zębów.

Podczas wizyty adaptacyjnej stomatolog dokonuje też przeglądu zębów dziecka. Pozwala to ocenić stan jego uzębienia i wykryć ewentualne nieprawidłowości i zmiany próchnicze, dzięki czemu można będzie je zaleczyć, zanim zaczną one sprawiać dziecku problemy.


Leczenie zębów mlecznych

Warto wiedzieć, że zęby mleczne są bardzo podatne na próchnicę. Dlatego stomatologia dziecięca zajmuje się również ich leczeniem. Na zębach mlecznych przeprowadzane są takie same zabiegi jak na zębach stałych, a zatem:

Dlaczego powinno się leczyć zęby mleczne?

Niektórzy rodzice bagatelizują problem zdrowia mlecznych zębów. Wychodzą z założenia, że skoro to i tak zęby tymczasowe, które mają wypaść i zrobić miejsce stałym, to nie trzeba zbytnio troszczyć się, by były w dobrym stanie. W razie poważnych problemów można je przecież usunąć, a potem i tak na ich miejsce wyrosną nowe. Takie podejście jednak jest niebezpieczne i może przysporzyć problemów dziecku.
Owszem, zęby mleczne i tak kiedyś wypadną, ale w określonym, odpowiednim do tego czasie. Tymczasem brak dbania o nie i leczenia ubytków może doprowadzić do tego, że dziecko straci je zbyt wcześnie. Przedwczesna utrata “mleczaków” wiąże się z poważnymi konsekwencjami, takimi jak wady zgryzu i stłoczenia zębów. Inne możliwe skutki to opóźnienie w wyrzynaniu się zęba stałego, zahamowanie wzrostu kości, jej pionowe nawarstwianie oraz wady wymowy.

Umów się na wizytę!

Odpowiednia profilaktyka i leczenie zębów mlecznych pozwalają zapobiec daleko idącym konsekwencjom. Dlatego trzeba pamiętać, że zdrowia zębów – również tych mlecznych – nie wolno bagatelizować. To zbyt poważna sprawa. Nie odkładaj więc wizyty w Wielgos Stomatologia. Już dziś umów swoje dziecko – możesz to zrobić wypełniając formularz albo dzwoniąc pod numer +48 695 413 575

.

Najczęściej zadawane pytania o leczenie zębów u dzieci
Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?
+
Wizytę adaptacyjną należy przeprowadzić po wyrżnięciu się u dziecka pierwszych zębów mlecznych.
Czy należy leczyć mleczne zęby?
+
Mleczne zęby zawsze należy leczyć, gdyż dotykająca je próchnica bardzo łatwo przenosi się na stałe uzębienie. Utrata mleczaków z kolei wpływa na rozwój wad ortodontycznych, wymagających skomplikowanego leczenia.
Który gabinet dentystyczny będzie dla dziecka najlepszy?
+
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy dana placówka przeprowadza wizyty adaptacyjne oraz dysponuje wysokiej jakości znieczuleniami. Dzięki temu mały Pacjent nie będzie odczuwał stresu, który mógłby go zniechęcić do wizyt u dentysty w przyszłości.
Stomatologia dziecięca
Wizyta adaptacyjna
150 zł
Wypełnienie zęba mlecznego
100 zł
Ekstrakcja (usunięcie) zęba mlecznego
100 zł
Podcięcie wędzidełka
250 zł
Stomatologia dziecięca zajmuje szczególne miejsce na liście naszych usług, gdyż jej bezpośrednim zadaniem jest zapewnienie dobrego zdrowia uzębieniu dzieci. W jej ramach najczęściej leczy się zęby mleczne oraz przeprowadza wizyty adaptacyjne, mające za zadanie oswoić małych Pacjentów ze schematem pracy gabinetu. Poza tym ważnym aspektem tej dziedziny jest edukowanie maluchów w zakresie profilaktyki jamy ustnej oraz wiążących się z nią korzyści.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

    Dowiedz się więcej o akcji „Promocja Zdrowia Jamy Ustnej” w naszym gabinecie