STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

W zdecydowanej większości Pacjenci zgłaszają się do gabinetu dentystycznego z bólem zęba. Może on być wywołany różnymi problemami, jednakże przede wszystkim odpowiedzialne są za niego mechaniczne uszkodzenia szkliwa (powodowane np. próchnicą) – odkrycie głębszych tkanek uzębienia sprawia, że odczuwamy nieraz przeszywający ból. Głównym sposobem eliminacji problemu jest założenie wypełnień, które są wytwarzane z nowoczesnych materiałów.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków, zarówno tych wywołanych próchnicą, jak i powstałych przez nieszczęśliwe wypadki. Głównym rozwiązaniem używanym w ramach tej dziedziny są wypełnienia odbudowujące uszkodzenia, jednakże w niektórych przypadkach stosuje się także specjalne preparaty.

Dzięki wczesnemu przeprowadzeniu zabiegów zachowawczych można uniknąć poważniejszego leczenia stomatologicznego. Szybkie usunięcie próchnicy sprawia, że nie zdąży ona rozprzestrzenić się na głębsze tkanki zębów – jeżeli osiągnie ona poważne stadium, może okazać się, że dany ząb trzeba będzie usunąć.

Jak wygląda usuwanie próchnicy zębów?

Usuwanie próchnicy jest chyba najbardziej rozpoznawalnym zabiegiem, jakim może poszczycić się stomatologia. Używa się do niego specjalnego wiertła, dzięki któremu stomatolog usuwa zakażone tkanki – Pacjenci kojarzą tę czynność jako „borowanie”. Procedura przebiega całkowicie bezboleśnie, gdyż w jej trakcie stosowane są wysokiej jakości znieczulenia miejscowe. Dzięki nowoczesnej technologii dentysta pracuje z większym poszanowaniem zdrowych tkanek, toteż zabieg cechuje się większym komfortem.


Wypełnienia używane w Wielgos Stomatologia

Stomatologia zachowawcza pod mikroskopem

Ponieważ zawsze chcę zapewnić moim Pacjentom najwyższą jakość, wypełnienia odbudowujące uszkodzenia próchnicowe zakładam, posiłkując się mikroskopem stomatologicznym. To bardzo przydatne narzędzie, gdyż zapewnia 25-krotne przybliżenie pola zabiegowego. Dzięki temu „plomby” wyróżniają się znacznie większą estetyką, a ich granica jest praktycznie niewidoczna. Omawiany mikroskop jest także niezwykle ważny podczas leczenia kanałowego – jego konieczność zachodzi zazwyczaj wtedy, kiedy Pacjent unika przeprowadzenia zabiegów stomatologii zachowawczej.

Bezbolesne usuwanie próchnicy

Mam świadomość, że Pacjenci często są negatywnie nastawieni do wizyt u dentysty, a nawet panicznie się jej boją – taką dolegliwość nazywamy dentofobią. Aby Pacjenci bezstresowo i bezboleśnie przechodzili przez zabiegi, zaopatrzyłem się w sprawdzone oraz skuteczne znieczulenia miejscowe. Dzięki nim zmniejszam ryzyko traumatycznych przeżyć, które mogłyby się pojawić podczas leczenia i jeszcze bardziej pogłębić uciążliwy lęk przed dentystą.

Zaawansowana diagnostyka

Próchnicę nie zawsze można dostrzec gołym okiem. Jej ogniska mogą wykazywać żadnych widocznych objawów, dopiero bardziej skomplikowana diagnostyka ujawnia problem. Dobry przykład stanowi zdjęcie rentgenowskie zębów, pozwalające określić nie tylko stan tkanek kostnych, ale też bardzo dyskretne skupiska próchnicy. Przydatny w tym przypadku jest także mikroskop stomatologiczny, zapewniający bardzo wysokie powiększenie danego obszaru. Wszystkie konieczne badania przeprowadzam na miejscu, żeby Pacjent nie musiał marnować czasu na poszukiwanie zewnętrznych placówek zdolnych do wykonania pożądanej analizy problemu.

Leczenie zachowawcze w kilku krokach

  1. Konsultacja i diagnostyka. Podczas tego wstępnego etapu rozmawiam z Pacjentem, wykonuję konieczne badania, zapoznając się z problemem, a następnie przedstawiam leczonej osobie dokładny plan postępowania oraz kosztorys.
  2. Po przeprowadzeniu diagnostyki przechodzę do oczyszczenia zęba z próchnicy oraz odbudowy ubytku za pomocą materiału światłoutwardzalnego.
  3. Kiedy materiał światłoutwardzalny zostanie dobrze uformowany, utwardzam go za pomocą światła emitowanego przez lampę. Dzięki temu Pacjent może jeść i pić zaraz po wyjściu z gabinetu dentystycznego.
  4. Po zakończeniu zabiegu dodatkowo weryfikuję jego rezultaty, aby w przyszłości nie pojawiły się żadne powikłania. Pacjent przegląda się też w lustrze, oceniając efekty estetyczne.

Umów się na wizytę!

Jeśli odczuwasz ból zęba lub widzisz, że zmienia on swój kształt lub jest wyszczerbiony, umów się na wizytę w Wielgos Stomatologia! Usunięcie próchnicy i zastosowanie odpowiednich wypełnień skutecznie rozwiąże problem oraz ochronic uśmiech przed wieloma nieprzyjemnymi schorzeniami w przyszłości. Konsultację możesz zarezerwować wypełniając formularz albo dzwoniąc pod numer +48 695 413 575

.

Najczęściej zadawane pytania o stomatologię zachowawczą
Jak długo od założenia „plomby” muszę powstrzymywać się od jedzenia lub picia?
+
Po założeniu wypełnienia światłoutwardzalnego, które jest w moim gabinecie standardem, Pacjent nie musi powstrzymywać się od jedzenia lub picia – materiał utwardzany jest natychmiastowo za pomocą światła emitowanego przez nowoczesną lampę.
Jak często uczęszczać na wizyty kontrolne?
+
Wizyty kontrolne warto przeprowadzać przynajmniej 2 razy do roku. Dzięki nim będę mógł wcześnie zlokalizować potencjalne problemy oraz wdrożyć środki zapobiegawcze.
Jak trwałe są wypełnienia odbudowujące ubytki?
+
Do stworzenia wypełnień odbudowujących ubytki używam nowoczesnych materiałów światłoutwardzalnych, zapewniających uzupełnieniu wytrzymałość pozwalającą na wieloletnie użytkowanie.
Leczenie zachowawcze
Wypełnienie zęba stałego
250 – 300 zł
Rekonstrukcja zęba z wkładem z włókna szklanego
600 zł
Celem stomatologii zachowawczej jest przeciwdziałanie próchnicy oraz odbudowywanie ubytków przez nią wywołanych. W Wielgos Stomatologia standardowo wykorzystujemy do tego wysokiej jakości wypełnienia światłoutwardzalne, tworzone z wysokiej jakości materiałów dostarczanych przez sprawdzonych producentów branży stomatologicznej. Dzięki temu rekonstrukcje cechują się wspaniałą estetyką wiernie naśladującą naturalne piękno, a także wzorową wytrzymałością.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

    Dowiedz się więcej o akcji „Promocja Zdrowia Jamy Ustnej” w naszym gabinecie