Zalecenia po wszczepieniu implantu

Avatar
Autor: Marketize Adm
20.07.2023

Implantacja jest zabiegiem chirurgicznym dlatego wiele zaleceń pozabiegowych wydanych po wkręceniu implantów zębów podobnych jest do tych samych rekomendacji, co po usunięciu zęba. Zalecenia po wszczepieniu implantu to przede wszystkim stosowanie miękkiej diety, dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej oraz zakaz palenia i picia alkoholu. Zalecają również kontrolę pozabiegową na zdjęcie szwów i ocenę procesu gojenia się rany. Wszystkie te aspekty sprawiają, że opuchlizna po wszczepieniu implantu szybciej zejdzie, a także będzie można szybciej powrócić do normalnego funkcjonowania. Jakie są zalecenia po wszczepieniu implantów? Co z dietą? Jak powinna wyglądać higiena po wszczepieniu implantów?

Opuchlizna po wszczepieniu implantu — jak sobie z nią radzić?

Zabieg wszczepienia implantu jest mniej inwazyjny niż ekstrakcja zęba. Często po wykonanym zabiegu dolegliwości są niewielkie i nie ma potrzeby przyjmowania mocnych środków przeciwbólowych. Jeśli poziom dyskomfortu jest jednak większy, należy stosować przepisane przez stomatologa leki. Istotne jest to, że praktycznie u wszystkich osób pojawia się opuchlizna po wszczepieniu implantu, co jest normalną reakcją organizmu. Należy ją wtedy kontrolować, sprawdzać, czy się nie powiększa i czy nie występują inne stany zapalne. Dziąsło po wszczepieniu implantu może krwawić. W takich przypadkach warto przykładać zimne okłady, które nie tylko uśmierzają ból, ale także zmniejszą opuchliznę i niwelują krwawienie.

Co jeść po wszczepieniu implantu?

Zalecenia po wszczepieniu implantu obejmują również odpowiedni sposób odżywiania się, przede wszystkim spożywanie miękkich pokarmów. Co istotne, od jedzenia i picia należy powstrzymywać się do momentu, kiedy znieczulenie nie przestanie działać. Przez kolejne dwie doby trzeba stosować dietę miękką, a w dniu wykonania zabiegu najlepiej wdrożyć dietę płynną. Mowa tutaj o koktajlach, zupach, czy musach owocowych. Potrawy jedzone w pierwszym okresie po zabiegu muszą być letnie lub chłodne. Zalecenia po wszczepieniu implantu są także takie, aby nie spożywać dań z ostrymi przyprawami, które mogłyby podrażnić gojące się tkanki, podobnie zresztą jak napoje gazowane i alkohol. W kolejnych dniach po zabiegu pacjent może powoli i stopniowo wprowadzać do swojego jadłospisu posiłki stałe, ale powinno się unikać twardego jedzenia, jak na przykład orzechy.

Higiena po wszczepieniu implantów

Niezwykle ważną kwestią jest higiena po wszczepieniu implantów. Jama ustna powinna być płukana specjalnymi płukankami o właściwościach oczyszczających. Zapobiegają one tworzeniu się płytki nazębnej oraz kamienia. Zęby najlepiej szczotkować miękką szczoteczką, omijając miejsce zabiegu. Co ciekawe, w pierwszych dwóch dniach powinno się unikać długich rozmów, intensywnego śmiechu oraz szerokiego otwierania ust. Należy także wspomnieć o tym, że zakazane jest spożywanie alkoholu, palenie papierosów i picie napojów gazowanych, a w szczególności słodkich.