Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania i przebieg zabiegu ekstrakcji

Jacek Wielgos
Autor: Jacek Wielgos
04.09.2022

Wyrzynanie się zęba mądrości jest nieprzyjemną dolegliwością, głównie przez towarzyszący mu ból. Ósme zęby trzonowe umiejscowione są na samym końcu łuku, co nie tylko utrudnia utrzymanie higieny jamy ustnej, ale też ogranicza miejsce w zębodole. Problemem takiego stanu rzeczy może być poważny rozwój próchnicy lub wada zgryzu – jakikolwiek nie byłby problem, wymaga on leczenia.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

Zabieg usunięcia zęba mądrości przebiega bezboleśnie, gdyż używane jest nowoczesne znieczulenie miejscowe. Ekspert dokładnie dezynfekuje konkretną część jamy ustnej, a następnie przechodzi do właściwej procedury. Jeśli ósemka w pełni się wyrżnęła, wyjmuje ją z zębodołu za pomocą specjalnego narzędzia. Jeśli zaś jest częściowo lub całkowicie zakryta pod powierzchnią dziąsła, dentysta będzie musiał je naciąć i wydobyć ząb mądrości. W przypadku tego drugiego scenariusza konieczne jest założenie szwów.

Kiedy wyrastają zęby mądrości?

Zęby mądrości mogą pojawić się doprawdy w różnym wieku, jednakże najczęściej wyrzynają się pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Zauważmy, że u nie każdej osoby one występują, bowiem w dużej mierze odpowiadają za to uwarunkowania genetyczne. Pacjenci, u których w rodzinie pojawili się krewni borykający się z ósemkami, powinni jednak poddawać się regularnej diagnostyce. Im wcześniej problem zostanie wykryty, tym łatwiejsze będą przyszłe zabiegi.

Czy jest jakiś pożytek z zębów mądrości?

Chociaż w zdecydowanej większości zęby mądrości się usuwa, to istnieją specyficzne przypadki, kiedy można od tego odstąpić. Jeśli ósemki wyrżnęły się prawidłowo i nie zaburzają równowagi w łuku zębowym, Pacjent może zadecydować o ich pozostawieniu. Zaznaczmy jednak, że będzie wymagało to utrzymania wysokiego poziomu higieny jamy ustnej, gdyż ze względu na swoje umiejscowienie zęby mądrości są podatne na działanie próchnicy.

Zdarza się, że ząb mądrości może zostać wykorzystany do autotransplantacji. Oznacza to, że w przypadku ubytku w innej części jamy ustnej, jego uzupełnieniu służy właśnie ósemka. Niestety możliwość takiej praktyki pojawia się bardzo rzadko, toteż przeprowadza się ją u nielicznych Pacjentów.

Jak możesz się z nami skontaktować?

Jeśli odczuwasz przeszywający ból promieniujący w tylnej partii jamy ustnej, może się okazać, że to wyrastający ząb mądrości! W takiej sytuacji należy czym prędzej skonsultować objawy z ekspertem, który dopasuje odpowiednie leczenie. Jeśli chcesz umówić wizytę w Wielgos Stomatologia, zadzwoń pod numer +48 695 413 575 lub wypełnij formularz.