Co to są implanty?

Jacek Wielgos
Autor: Jacek Wielgos
28.02.2023

Jedną z metod odbudowy uzębienia jest zastosowanie implantów zębowych. Dzięki nim można odzyskać piękny i funkcjonalny uśmiech. Ale właściwie co to są implanty zębowe? W naszym dzisiejszym wpisie odpowiemy na to pytanie.

Implant – co to jest?

Co to jest implant zęba? Jest to element, wykonany najczęściej z tytanu, przypominający niewielką śrubkę. Wszczepia się go w kość żuchwy lub szczęki w miejsce korzenia zębowego. Ponieważ tytan jest materiałem biokompatybilnym, organizm nie traktuje implantu jako ciała obcego i nie odrzuca go. Zamiast tego następuje integracja implantu z kością (tak zwana osteointegracja). Implant jest obrastany przez kość i dzięki temu może zastąpić naturalny korzeń zębowy, przejmując jego funkcje i stając się stabilną podstawą do zamocowania odpowiedniej rekonstrukcji protetycznej.

Implanty zębów to rozwiązanie, które może zostać zastosowane nie tylko w przypadku pojedynczych braków zębowych, ale także obszerniejszych luk, a nawet całkowitego bezzębia. W zależności od rekonstruowanego obszaru, na implantach mocuje się pojedyncze korony protetyczne, mosty albo częściowe bądź całkowite protezy.

Jak wygląda implant?

Rekonstrukcja zęba z użyciem implantu to połączenie trzech elementów. Pierwszym jest właśnie implant właściwy czyli filar. To on jest wszczepiany w kość i to on przejmuje funkcje korzenia. Drugi element to łącznik, który pełni rolę szyjki zębowej, stanowiąc połączenie między filarem a koroną protetyczną. Korona protetyczna jest trzecim elementem, który zarówno estetycznie jak i funkcjonalnie odwzorowuje prawdziwą koronę zęba.

Co można zyskać dzięki implantom?

Implanty zębowe jako metoda rekonstrukcji protetycznej wyróżniają się stabilnością. Mankamentem tradycyjnych ruchomych protez jest to, że nie zawsze tkwią niewzruszenie na swoim miejscu – mogą przemieszczać się w jamie ustnej, a w pewnych sytuacjach nawet wypaść (na przykład podczas śmiechu czy kichnięcia), co jest kłopotliwe i obniża komfort ich użytkowania.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku prac protetycznych mocowanych na implantach. Implanty, na stałe wszczepione w kość, są stabilną podstawą, a zamocowana na nich rekonstrukcja nie przemieszcza się i nie wypada. Kolejnym dużym atutem, którym implanty górują nad innymi metodami odbudowy uzębienia, jest przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej. Prace protetyczne na implantach pozwalają na naturalne gryzienie i żucie nawet twardych pokarmów, a co więcej, przywracają naturalne obciążenie kości podczas żucia. Ma to duże znaczenie, ponieważ kość pozbawiona obciążenia ulega atrofii, czyli stopniowemu zanikowi. Zastosowanie implantów pozwala zahamować ten proces.

Implanty – czy dla każdego?

Czy każdy może z równym powodzeniem skorzystać z leczenia implantoprotetycznego? Istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu, jednak najczęściej nie wykluczają one jego skutecznego przeprowadzenia, a jedynie sprawiają, że trzeba zastosować odpowiednie metody czy też przeprowadzić pewne dodatkowe zabiegi. Utrudnieniem jest na przykład zbyt mała ilość tkanki kostnej. Jeśli uległa już znacznemu zanikowi, implant nie będzie miał jak się z nią zintegrować. Mamy jednak sposoby, by zaradzić temu problemowi. Zabiegi takie jak sterowana regeneracja kości czy podniesienie dna zatoki szczękowej przywracają możliwość wszczepienia implantu.

Jak możesz się z nami skontaktować?

Aby dowiedzieć się więcej o implantach, wstąp do Wielgos Stomatologia. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 695 413 575 lub wypełniając formularz.