Inlay i Onlay – nowoczesne wkłady i nakłady protetyczne

Avatar
Autor: Marketize Adm
10.01.2024

Inlay i onlay to nowoczesne wypełnienia protetyczne, które pozwalają na skuteczną i trwałą odbudowę zniszczonego zęba, stanowiąc równocześnie atrakcyjną alternatywę dla dużych wypełnień.

W jakich konkretnie przypadkach się je stosuje i czym się od siebie różnią? Jak wygląda leczenie i jakie są ich największe zalety? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Inlay i Onlay – różnice i zastosowanie

Proces powstawania inlay i onlay jest podobny – najpierw w gabinecie stomatologicznym pobierany jest wycisk, który następnie zostaje przekazany do pracowni protetycznej. Na jego podstawie przygotowane jest idealnie dopasowane uzupełnienie. Na czas oczekiwania na gotową pracę inlay lub onlay w zębie umieszcza się tymczasowe wypełnienie, które zapewnia mu pełną funkcjonalność i estetykę.

Zarówno inlay, jak i onlay mogą zostać wykonane z materiału kompozytowego lub z porcelany. To, które z nich zastosuje stomatolog, zależy od rozległości ubytku.

Inlay

Inlay to wkład koronowy, który odbudowuje najmniejszą część zęba. Umieszcza się go na powierzchni żującej w taki sposób, by przynajmniej z dwóch stron stykał się on z koroną zęba. Odbudowa zęba za pomocą inlay wykonywana jest w przypadku małych ubytków.

Onlay

Onlay to nakład koronowy, który odtwarza nie tylko powierzchnię żującą, ale także wszystkie guzki i punkty styku z zębami przeciwstawnymi. Dzięki temu otrzymać można efekt korony z guzkami.

Innym nakładem jest overlay, który zabezpiecza jeszcze większą powierzchnię zęba, wraz z częściami stykającymi się z zębami sąsiadującymi.

Kiedy stosuje się wkłady koronowe inlay i onlay?

Wkłady inlay i nakłady onlay stosuje się, kiedy zniszczenia zęba są zbyt rozległe, by zastosować tradycyjną plombę (czyli wypełnienie kompozytowe) i jednocześnie wystarczająco małe, by nie musieć wstawiać korony protetycznej.

Należy mieć na uwadze, że wkłady inlay i onlay służą do rekonstrukcji zębów trzonowych i przedtrzonowych, a więc od czwórki do ósemki. Dla siekaczy i kłów protetyka oferuje inne rozwiązania, jak licówki kompozytowe i porcelanowe czy korony.

Wkłady inlay i nakłady onlay – zalety

Technologia inlay, onlay i overlay pozwala na skuteczną odbudowę zęba z zachowaniem jak największej ilości tkanki własnej pacjenta. W wielu przypadkach jest więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna korona.

Wkłady i nakłady koronowe inlay i onlay są niezwykle trwałe i odporne na ścieranie. Umożliwiają idealne odtworzenie kształtu zęba, a kolor wkładu dobierany jest do pozostałych zębów, co zapewnia wysoką estetykę.

Dodatkowo umieszczenie porcelanowego lub kompozytowego elementu inlay, onlay lub overlay wzmacnia ząb i sprawia, że siły nacisku rozkładają się równomiernie. Czyni je to rozwiązaniem dużo bezpieczniejszym dla tkanek zęba i trwalszym od zwykłych wypełnień kompozytowych.

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego, gdzie dobieramy inlay i onlay oraz overlay ściśle do potrzeb i oczekiwań naszych pacjentów, otrzymując tym samym piękny i funkcjonalny uśmiech.