Korony cyrkonowe czy porcelanowe? Cechy o których warto wiedzieć!

Avatar
Autor: Marketize Adm
16.01.2024

Problem braków w uzębieniu wpływa na estetykę uśmiechu i nie pozostaje też obojętny dla ludzkiego zdrowia. Zdarza się, że pacjenci tracą swoje zęby z powodu zaawansowanej choroby próchnicowej lub wskutek losowego zdarzenia. Na szczęście, niezależnie od przyczyny, lukom w uzębieniu można zaradzić. Dobrym rozwiązaniem są korony protetyczne, które przypominają zęby naturalne.

Czym jest korona protetyczna i jakie mamy jej rodzaje?

Korony są rodzajem uzupełnień protetycznych, służących odbudowie zgryzu w wielu sytuacjach: po wypadkach, w wyniku utraty zębów zajętych próchnicą oraz po leczeniu endodontycznym. Występują w kilku odmianach. Różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, stopniem naturalności efektu oraz wytrzymałością. Wyszczególnić możemy:

Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz proponuje pacjentowi poszczególne rozwiązania, na które może się zdecydować. Pacjent podejmuje decyzję. Warto wiedzieć, że w przypadku koron z metalu efekt estetyczny różni się znacząco od koron z porcelany. Dzieje się tak, ponieważ metal nie odbija światła. Wzdłuż linii, na której dziąsło styka się z zębem pojawia się niekiedy efekt zasinienia dziąsła, co również nie poprawia estetyki uśmiechu.

Z tego względu najczęstszym dylematem pacjentów z problemami protetycznymi jest kwestia odpowiedzi na pytanie, co okaże się lepsze – korony cyrkonowe czy porcelanowe?

Korony cyrkonowe

Korony cyrkonowe wykonane są z tlenku cyrkonu. Materiał ten ma dużą twardość, co może prowadzić do ścierania naturalnych zębów przeciwstawnych. Tlenek cyrkonu łączy w sobie cechy metalu oraz porcelany.

Ma bardzo naturalny wygląd, przypominający prawdziwe zęby pacjenta. Charakteryzuje się optymalnym stopniem przezroczystości. Może być wykorzystywany także w odbudowie zębów przednich. W temperaturze pokojowej jest wysoce estetycznym, białym tworzywem, odpornym na uszkodzenia mechaniczne.

Korony porcelanowe

Materiał ten może być stosowany przede wszystkim w przypadku przednich zębów. Korony porcelanowe pozwalają odbudować pełny uśmiech u pacjentów, którzy utracili zęby np. w wyniku rozległej próchnicy.

Korony z porcelany mają niezwykle naturalny wygląd, dlatego mogą z powodzeniem zastępować przednie zęby. Przez specjalistów są uznawane za najszlachetniejszy surowiec ceramiczny.

Pacjenci mogą zdecydować się na korony porcelanowe na podbudowie metalowej, które są jedną z popularniejszych wersji. Mają bardzo dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Zniszczone zęby można także odbudować poprzez korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu. To rozwiązanie jest bardzo często polecane przez specjalistów, tworzy naturalny efekt i znacząco poprawia wygląd uśmiechu, wpływając pozytywnie na jego estetykę.

Odpowiednio pielęgnowane korony porcelanowe mogą wytrwać nawet 20 lat!

Uzupełnienia porcelanowe i cyrkonowe – podsumowanie

Pacjenci, u których występują braki uzębienia muszą wybrać odpowiednią dla nich metodę odbudowy pięknego uśmiechu. Korona porcelanowa ma niezwykle naturalny wygląd. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla przednich zębów. Korony cyrkonowe natomiast, ze względu na swoją wytrzymałość, mogą doskonale uzupełniać braki uzębienia zębów bocznych. Wyglądem przypominają naturalny ząb.

Zarówno z koroną porcelanową, jak cyrkonową pacjent może funkcjonować bez żadnych problemów nawet przez 20 lat! Ważne, by zastosować się do zaleceń lekarza, który nie tylko wdrożył odpowiedni plan leczenia, ale też przedstawił szczegółowe zalecenia higieny jamy ustnej. Warto zaufać specjalistom i umówić się na pierwszą konsultację. Zdrowie zębów przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu.