Wizyta stomatologiczna — jak często powinniśmy robić przegląd zdrowia zębów i jamy ustnej?

Avatar
Autor: Marketize Adm
12.12.2023

Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest kluczowym elementem utrzymania ogólnej kondycji organizmu. Regularne odbywana wizyta stomatologiczna nie tylko pomaga w wykrywaniu problemów na wczesnym etapie, ale także stanowi istotny krok w profilaktyce zdrowia.

W niniejszym artykule przedstawimy powody, dla których regularne kontrole dentystyczne są niezwykle ważne.
Często bagatelizujemy stan zdrowia naszej jamy ustnej, nie zdając sobie sprawy, jak ogromne ma znaczenie dla ogólnego samopoczucia i jakości życia. Czy wiesz, że zły stan zdrowia twoich zębów może powodować choroby serca, nerek i choroby układu pokarmowego?

Istnieje jeszcze jeden kluczowy, psychologiczny aspekt do uwzględnienia. Dbanie o zdrowe i estetyczne zęby korzystnie wpływa na poczucie pewności siebie oraz umiejętność swobodnej komunikacji.

Dlaczego regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są ważne?

Wizyta u stomatologa pozwala na wczesne wykrywanie ewentualnych problemów, zanim staną się poważniejsze. Zabiegi na wczesnym etapie są zdecydowanie mniej inwazyjne, bardziej skuteczne i nieobarczone ryzykiem powikłań, co powoduje, że leczenie stomatologiczne ma znacznie lepsze rokowania.

Jeżeli na twoich zębach pojawił się kamień nazębny, to jedynie wizyta u dentysty pomoże ci się go pozbyć. Kamień nazębny jest przyczyną próchnicy i chorób dziąseł. Wykonany z należytą starannością zabieg higienizacji dokładnie oczyści zęby oraz usunie z nich wszelkie osady i przebarwienia.

Dentysta podczas wizyty może udzielać wskazówek dotyczących szczotkowania, nitkowania i innych praktyk utrzymania zdrowia jamy ustnej każdego dnia. To, co jesz i pijesz, ma bardzo duże znaczenie dla tego, w jakiej kondycji są twoje zęby.

Badania naukowe wykazują silną korelację między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym zdrowiem organizmu. Choroby dziąseł mogą powodować choroby serca — bakteryjne zapalenie osierdzia, mięśnia sercowego, a nawet uszkodzenia nerek. W sytuacji, gdy organizm jest osłabiony chorobą, ryzyko przeniesienia infekcji z chorych zębów na inne narządy jest bardzo wysokie.

Jak często powinniśmy odwiedzać dentystę?

Częstotliwość wizyt u stomatologa powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Osoby z większym ryzykiem problemów stomatologicznych — palacze, osoby chore na cukrzycę, mogą wymagać częstszych kontroli niż pozostali pacjenci (np. co 3 miesiące).

Dla większości osób zaleca się regularne wizyty kontrolne co pół roku.

Jak przygotować się do wizyty stomatologicznej?

Jeżeli jesteś ciekawy, jak wygląda pierwsza wizyta konsultacyjna w naszym gabinecie, to spieszymy z wyjaśnieniem. Warto wcześniej, na spokojnie, sporządzić listę ewentualnych dolegliwości, pytań i informacji dotyczących zmian w jamie ustnej od ostatniej wizyty. Ważne jest poinformowanie o wcześniejszych zabiegach stomatologicznych i ewentualnych powikłaniach. Jeżeli masz jakąkolwiek dokumentację medyczną, warto zabrać ją na pierwszą wizytę.

Przebieg wizyty:
Po przybyciu do gabinetu dentystycznego pacjent jest proszony o wypełnienie ankiety medycznej. Wskazane jest podanie informacji dotyczących aktualnych problemów zdrowotnych, przyjmowanych leków oraz wcześniejszego leczenia.

Podczas wizyty stomatolog przeprowadzi z Tobą rozmowę, aby lepiej zrozumieć twoje obawy, oczekiwania i cele leczenia. Jeżeli masz pytania, koniecznie je zadaj.

Po przeprowadzeniu wywiadu ma miejsce badanie wstępne. Lekarz dokona oceny stanu zębów, dziąseł, języka, podniebienia i błony śluzowej. Może również zlecić dodatkowe badanie (badanie rentgenowskie pojedynczego zęba, zdjęcie pantomograficzne lub tomografię zębów, które pomogą zidentyfikować problem).

Na podstawie zebranych informacji i przeprowadzonego badania lekarz oceni stan zdrowia jamy ustnej. W przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów omówi z tobą dostępne opcje leczenia i umówi na kolejną wizytę. Wyjaśni także, jakie procedury są zalecane, w jakim celu zostaną zastosowane, jakie są ich koszty i jakie mogą być alternatywne metody leczenia.

Podsumowanie

Często to ból zęba jest sygnałem konieczności skonsultowania się z lekarzem stomatologiem. Konieczne może być wówczas leczenie kanałowe. Pacjent zupełnie niepotrzebnie naraża się wtedy na dodatkowy stres.

Regularne wizyty kontrolne skutecznie eliminują takie problemy. Zaoszczędzą ci czasu, kosztów i cierpienia.
Wybór odpowiedniego gabinetu, który zadba o stan zdrowia twoich zębów jest kluczowy zarówno dla komfortu pacjenta jak i skuteczności leczenia. Stomatologia Wielgos dba o każdy aspekt opieki nad pacjentem.

Wystarczy, że przyjdziesz na umówioną wizytę, a my dostosujemy plan dbania o zdrowie twojej jamy ustnej do twoich potrzeb.